Loading

wait a moment

Dlaczego monitoring floty samochodowej jest istotny?

W dzisiejszych czasach transport jest jedną z najbardziej istotnych gałęzi gospodarki. Przewozimy niemal wszystko: pocztę, przesyłki kurierskie, jedzenie, meble i inne artykuły. Coraz więcej przedsiębiorstw z różnych zatrudnia zawodowych kierowców, oferując swoim klientom dostawę produktów do domu bądź też inne usługi. Właściciele niektórych firm zaczęli jednak dostrzegać pewne istotne problemy, jakie zaczął stwarzać fakt, że przedsiębiorstwo ma pod sobą wielu kierowców oraz dysponuje różnymi samochodami.

Po pierwsze, ciężko wyciągać wnioski ze zużycia poszczególnych części w pojeździe oraz z tego, ile paliwa jest zużywane. Samochody są używane bardzo często, także na dalekich pracach, a właściciel firmy nie ma czasu ani fizycznej możliwości kontrolować zużycie paliwa czy pojawianie się bieżących usterek. Oczywiście można liczyć na raporty od pracowników, jednak różnie z tym bywa. Poza tym to, że ktoś zawodowo jeździ samochodem, nie znaczy, że musi być ekspertem od konstrukcji powierzonego mu pojazdu.

Drugim problematycznym aspektem jest postawa samych kierowców. Zdarzają się sytuacje, w których pracownik otrzymuje auto do celów służbowych, a wykorzystuje je prywatnie. Taka sytuacja miała miejsce kilka miesięcy temu, kiedy kurier znanej firmy przewozowej został przyłapany na tym, że firmowym busem przewoził… myśliwską ambonę do lasu. Naraził tym samym swojego pracodawcę na duże straty wizerunkowe. Po pierwsze, auto z przesyłkami klientów nie powinno się znaleźć w takiej sytuacji, po drugie, myśliwi i ich „hobby” budzą poważne kontrowersje w społeczeństwie. To tylko przykładowa sytuacja, często zdarzało się, że kierowca zbacza z ustalonego kursu i jedzie naokoło, bo ma coś do załatwienia po drodze, albo że jeździ wyjątkowo nieekonomicznie, wychodząc z założenia, że za paliwo płaci firma. Klasycznymi metodami nie sposób zlokalizować pojazdu ani sprawdzić jego parametrów technicznych.

Na szczęście tutaj pojawiają się monitoring floty samochodowej i nowoczesne technologie, oparte m.in. na monitoringu GPS. Dzięki takim systemom, pracodawca może na bieżąco kontrolować, w jakim miejscu aktualnie znajdują się jego pojazdy, czy jadą zgodnie z wyznaczoną trasą oraz np. z jaką prędkością się poruszają. Nawet jeśli szef przedsiębiorstwa nie patrzy cały czas w ekran komputera, to i tak jest małe prawdopodobieństwo, że któryś z pracowników zrobi coś nie tak, jak powinien. Dużo robi sama świadomość kierowców, że stan powierzonych im pojazdów jest monitorowany i w razie potrzeby można uzyskać informacje o tym, gdzie znajduje się auto i w jakim jest stanie.

Więcej dowiesz się na https://www.verizonconnect.com/pl/rozwiazania/monitoring-gps/