Loading

wait a moment

Jak przygotować samochód do podróży?

jak-przygotowac-samochod-do-podrozy

Często przy okazji wyjazdu za granicę na wakacje lub gdzieś w Polskę boimy się jechać naszym samochodem i wybieramy inne środki transportu takie jak samolot czy pociąg. Robimy to dlatego, że wiele z nas boi się, że coś złego się stanie w trakcie trasy i będąc poza granicami kraju i nie znając języka będziemy uziemieni na amen w obcym dla nas otoczeniu. Przez coś takiego możemy całkowicie zepsuć sobie nasz wyjazd jak i naszym znajomym bądź rodzinie z jaką się wybieramy. Okazuje się, że w rzeczywistości nie ma się czego bać jeśli zawczasu pomyślimy o wszystkich ważnych sprawach dotyczących naszego samochodu. Nawet jeśli nasz samochód jest trochę starszy nie powinniśmy podchodzić do tematu sceptycznie, ponieważ jeśli ktoś dba o swoje cztery kółka nic nie powinno się złego stać. O czym koniecznie trzeba pamiętać przygotowując samochód do długiego wyjazdu w trasę?

Po pierwsze wszelkie prace związane z przygotowywaniem samochodu należy zacząć już miesiąc przed dniem, w którym zaplanowaliśmy nasz wyjazd. Należy także pamiętać o takich podstawowych rzeczach jak nawigacja samochodowa, prowiant na trasę czy w razie czego mapa drogowa.

Podstawową rzeczą o jaką powinniśmy zadbać są opony naszego samochodu, ważne aby bieżnik nie był łysy i dobrze odprowadzał wodę ani guma nie była sparciała i w złym stanie. Należy pamiętać o odpowiednim ciśnieniu w oponach, które jest inne dla samochodu pustego którym jeździmy na co dzień do pracy a inne dla załadowanego po brzegi auta na wakacje.

Pamiętać należy także aby poziom oleju był w normie i regularnie go sprawdzać, dobrym pomysłem nawet byłoby kupno nawet 1 litra na dolewkę w razie jakby silnik trochę sobie go spalił, co jest absolutnie normalne. Ważną sprawą są także hamulce, które mieć odpowiednia grubość aby spełniały swoje zadanie. Jeśli posiadasz klimatyzacje zadbaj o jej napełnienie i o ile to konieczne wymień filtr kabinowy, żeby pozbawić się nieprzyjemnego zapachu podczas jej używania. Pamiętaj o wymianie wszystkich ważnych filtrów jak np. powietrza i rób przerwy na odpoczynek w czasie podróży.