Loading

wait a moment

Jak wyglądają zarobki kierowcy w transporcie międzynarodowym?

transport-miedzynarodowy-lead

Transport międzynarodowy jest rynkiem, na którym zawsze będą poszukiwani wykwalifikowani kierowcy, bezpiecznie dowożący na miejsce przekazane im zlecenia. Stale rosnąca ilość ogłoszeń na portalach związanych z pracą pokazuje nam, że o dobrego pracownika jest coraz trudniej.

Wielu polskich kierowców wyjeżdża lub już wyjechało za granicę, poszukując większych zarobków. Oczy polskich pracodawców zwróciły się na kierowców pochodzących z naszych sąsiednich krajów, takich jak Ukraina lub Białoruś. Na jakie zarobki może liczyć przeciętny kierowca samochodów ciężarowych? Jaka jest to praca?

 

Co najpierw?

Mimo tego, że aby zostać zawodowym kierowcą ciężarowym, nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego wykształcenia, początkowe koszty, które trzeba ponieść, mogą przerażać potencjalnego kandydata. Prawo jazdy C+E, uprawniające nas do prowadzenia pojazdów samochodowych do dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony łącznie z przyczepą to koszt około 2500 do nawet 3000 złotych. Do tego dochodzą inne obowiązkowe badania i kursy, więc musimy sporo zainwestować już na samym początku.

 

Ile można zarobić?

Obecnie w Polsce, średnia pensja dla osób kierujących takimi pojazdami waha się od 3000 złotych do około 4600 złotych brutto. Amplituda między tymi sumami może początkowo straszyć, jednak zdecydowanie widoczna jest tendencja zwyżkowa, spowodowana coraz mniejszą ilością chętnych do pracy na tym stanowisku. Oczywiście jest wielu kierowców, których pensja jest znacznie wyższa, a wszystko zależy od firmy i doświadczenia, jakie posiadamy.

 

Gorzka prawda

Nie możemy ulec błędnym przekonaniom, że praca, zwłaszcza w transporcie międzynarodowym jest prostym sposobem comiesięczny przypływ gotówki. Wręcz przeciwnie, zawód kierowcy, tym bardziej w transporcie międzynarodowym jest bardzo trudną pracą, a dzień pracy często trwa nawet 15 godzin na dobę, a przy podwójnych zmianach potrafi osiągnąć zawrotne 21 godzin na dobę.

Praca kierowcy, mimo że wymaga poświęceń, może być dobrym sposobem na zarobienie dużej ilości pieniędzy. Rosnące wynagrodzenia są dobrym prognostykiem dla branży, która wypracowuje aż 6% naszego PKB. Dobry kierowca powinien zawsze znaleźć pracę w branży.