Loading

wait a moment

Podstawowe i przydatne wyposażenie samochodu

podstawowe-i-przydatne-wyposazenie-samochodu

Jeśli zastanawiasz się jeszcze czego potrzebujesz w swoim samochodzie, a także co jest wymagane prawnie aby nie otrzymać mandatu to dobrze trafiłeś, ponieważ zaraz wszystko przedstawię. Będzie tutaj mowa nie tylko o obowiązkowych, prawnie wymaganych rzeczach, które może sprawdzić wyrywkowo policja podczas kontroli ale także o tych, które przydadzą się nam na co dzień i w nagłych wypadkach. Rzeczywistość drogowa potrafi nas na każdym kroku zaskoczyć i nie warto obudzić się wtedy z ręką w nocniku jeśli czegoś przydatnego nie będziemy posiadali. Co musimy mieć obowiązkowo w naszym wyposażeniu?

Obowiązkowym wyposażeniem jest gaśnica typu ABC z homologacją i dobrą datą ważności zweryfikowana pieczątką serwisu lub nowa ze sklepu motoryzacyjnego lub marketu, a także odblaskowy trójkąt ostrzegawczy. Te dwie rzeczy każdy polski kierowca musi posiadać w swoim aucie w łatwo dostępnym i dobrze widocznym miejscu, tak żeby w razie wypadku bez problemu się do tych rzeczy dostać.

Jakie mandaty grożą za nie posiadanie wyżej wymienionych rzeczy?

  • Za brak gaśnicy lub posiadanie przeterminowanej grozi mandat od 20 do 500 zł
  • Brak trójkąta ostrzegawczego to także mandat od 20 do 500 zł
  • Za niewystawienie trójkąta w przypadku zdarzenia drogowego to 150 zł mniej w naszym portfelu

 

Jakie jeszcze inne rzeczy oprócz tych 2 obowiązkowych przydadzą się w naszym aucie?

  • Apteczkaapteczka samochodowa – kiedyś chyba była obowiązkowa ale teraz już nie jest, warto jednak wozić ją ze sobą aby w razie nagłych wypadków udzielić podstawowej pierwszej pomocy, lub po prostu trzymać tam przydatne dla nas leki, które przydadzą się podczas długich tras.
  • Podstawowy zestaw narzędzi – często zdarza się możemy złapać kapcia lub coś może nam się zepsuć, takiego co możemy sami naprawić. Wstydem by było złapać gumę i nie mieć możliwości zmienić koła na zapasowe i czekać na pomoc drogową, przez co możemy stracić cenny czas i pieniędzy.
  • Kable rozruchowe – Przydają się szczególnie w Zimę, szczególnie jeśli mamy słaby akumulator lub silnik, który ma problemy z odpalaniem w niskich temperaturach.