Loading

wait a moment

Rodzaje komunikacji miejskiej

rodzaje-komunikacji-miejskiej

Zazwyczaj gdy nie posiadamy samochodu ani innego środku transportu jak np. rower czy skuter, musimy korzystać z komunikacji miejskiej albo chodzić na piechotę do pracy czy na zakupy. Komunikacja miejska jest ciągle w stałym rozwoju i jak do przodu idą wszystkie technologie tak idzie komunikacja. Czyli dostajemy nowsze i lepiej wyposażone autobusy i pociągi czy tramwaje. Mamy także bardziej prywatne środki komunikacji jak taksówki czy ostatnio popularny Uber. Każde z nich jest mniej lub bardziej zawodne i narażone na warunki atmosferyczne czy panujące na drodze. Tak samo jak każde ma swoich zwolenników którzy np. wolą autobusy od pociągów lub po prostu mają przystanek czy stacje bliżej domu czy pracy. A więc w paru słowach opiszmy kilka z nich tak żeby wychwycić większe wady i zalety.

Na pierwszy ogień pójdą autobusy miejskie. Autobusy funkcjonują praktycznie w każdym mieście, nie znam miasta w Polsce, które nie posiadałoby choć jednej linii autobusowej dla swoich mieszkańców. Są one bardzo popularne, ponieważ zazwyczaj występują na wielu liniach i trasach do każdej dzielnicy w naszym mieście. Przystanki są zazwyczaj rozłożone z głową i znajdują się blisko naszego domu czy pracy. Aby legalnie się nimi poruszać potrzebujemy kupić i skasować bilet ulgowy lub normalny w zależności od wieku czy przywileju.

autobus komunikacji miejskiej

Drugim najpopularniejszym środkiem transportu są maszyny poruszające się po szynach czyli pociągi czy tramwaje. Nie są one podatne na korki, ale jak wiem z doświadczeń o wiele częściej zdarzają się w nich awarie powodujące zastój na całej linii, ponieważ ciężko jest je obrócić a zawrócić to już w ogóle! Stacje i przystanki są zazwyczaj rozsiane po jednej na dzielnicę i tutaj także potrzebujemy biletów.

pociąg

Trzecim publicznym środkiem transportu będzie taksówka i Uber, taksówki chyba nikomu nie musimy opisywać należy tylko uważać w nieznanych nam miastach aby nie zostać oszukanym na wydłużoną trasę. Natomiast Uber jest nieco tańszy, a trasę jaką jedziemy mamy pokazana w naszym telefonie jak również gdzie znajduję się kierowca, który do nas jedzie. W Polsce jest to nadal jedna z nowości lecz coraz bardziej użytkowana.