Loading

wait a moment

Samochód nowy czy używany

samochod-nowy-czy-uzywany

Decyzja o kupnie samochodu jest zazwyczaj bardzo trudna. Nasuwa się wtedy sporo pytań i wątpliwości odnośnie tego co powinniśmy kupić i jak. Oprócz wyboru marki i modelu nasuwa się także pytanie czy miałby być to samochód nowy czy może używany. Oba sposoby zakupu mają swoje wady i zalety. Za to na pewno nie obejdziemy się bez jednej rzeczy – pieniędzy. Jeśli nam ich trochę brakuje warto trochę z zakupem poczekać aby nie popaść w długi, no chyba że wolimy wziąć kredyt na mniejsza kwotę. Jakie są jednak zalety i wady z kupna samochodu nowego lub używanego?

Zacznijmy od nowych. Kupując nówkę sztukę z salonu jesteśmy praktycznie pewni, że auto które kupiliśmy jest w 100% oryginalne i przez najbliższy czas nie będzie z nim żadnych problemów z uwagi na czystą historię pojazdu. Kupując nowy samochód lubimy czuć zapach nowych foteli i w ogóle wnętrza, wszystko mamy czyściutkie i nowiutkie. Lakier jest w stanie nie naruszonym i pięknie błyszczy w blasku słońca. W Polsce sprzedaż nowych samochodów stoi na wyższym poziomie niż kiedyś dzięki pojawieniu się większych i korzystniejszych opcji kredytowych. Jednak to wciąż jest bardzo duży wydatek i kupując nowe auto z salonu trzeba się z tym liczyć, rzadko kiedy też kupuje się takie samochody za gotówkę zazwyczaj jest to kredyt 50/50 lub płatność w ratach. Musimy być na to przygotowani. Nowe auta są zazwyczaj objęte 2 letnią i czasami większą gwarancją . Jednak nie obejmuje ona często takich rzeczy jak żarówki, płyny eksploatacyjne, wycieraczki itp. Jedną z najistotniejszych rzeczy w takich samochodach jest praktycznie zerowy przebieg, to jest w naszym kraju najważniejsze. Należy jednak pamiętać o tym, że wyjeżdżając takim samochodem z salonu na drogi, błyskawicznie w pierwszych latach traci on na swojej wartości.

salon samochodowy

Lepszym rozwiązaniem jednak według mnie jest kupienie właśnie samochodu z rynku wtórnego, nawet takiego 2 letniego, który trochę u kogoś pojeździł i mu się znudził. Przebieg nie będzie za duży i zmęczenie materiałów także a cena o wiele mniejsza niż w salonie. Jednak tutaj zawsze istnieje ryzyko przy zakupie od nieznanej osoby czy z komisu. No chyba, że kupujemy od znajomego i znane nam są wszystkie problemy i przebieg mamy autentyczny. Taki zakup będzie znacznie tańszy i lepszy dla naszego portfela oczywiście jeśli uda nam się kupić dobry egzemplarz, który nie będzie od nas wymagał ogromnego wkładu własnego po dokonaniu transakcji. Szczególnie należy uważać na handlarzy, którzy ściągają powypadkowe samochody z zagranicy jeśli taki nam się trafi to już jest tragedia, chyba że uda nam się udowodnić winę sprzedającego i jego błędy w ogłoszeniu.